25 listopada 2016 r.gościem Łódzkiego Salonu Gospodarczego był Adam Szejnfeld, wiceminister gospodarki w l. 2007-2009, a obecnie poseł do Parlamentu Europejskiego.

Spotkanie odbyło się w Wojewódzkim Centrum Biznesu w Łodzi, przy ul. Narutowicza 24.

Pan Poseł szybko zjednał sobie sympatię publiczności, a dynamiką swojego wystąpienia zaskoczył również prowadzącą spotkanie Bożenę Ziemniewicz.

Mówił o kondycji polskiej gospodarki, o tym, jak postrzegają ją mieszkańcy Unii Europejskiej. Odpowiadał na – często trudne – pytania uczestników spotkania: np. czy poseł do Parlamentu Europejskiego reprezentuje interesy Polski czy też konkretnie swoich wyborców? Czy Donald Tusk ma szanse na dalsze sprawowanie obecnie piastowanej funkcji? Co sądzi o Konstytucji dla biznesu Mateusza Morawieckiego?

Spotkanie było naprawdę bardzo udane, a osobowość Pana Posła i pozytywne ADHD uczyniły je po prostu atrakcyjnym!

Po spotkaniu, Marta Łasak, Asystentka Posła do Parlamentu Europejskiego Adama Szejnfelda napisała na portalu Facebook:

„Gospodarka Polski z perspektywy UE” – to główny temat spotkania eurodeputowanego Adama Szejnfelda z łódzkimi przedsiębiorcami, jakie odbyło się w ramach Łódzkiego Salonu Gospodarczego. Podczas rozmowy poseł odniósł się do obecnej sytuacji gospodarczej i budżetowej Polski, podsumował pod tym względem także miniony roku na świcie i w Europie. Przedstawił także m.in. zagadnienia związane z umowami o wolnym handlu UE z USA i Kanadą (CETA i TTIP). Poruszył również podjęte przez siebie ostatnio inicjatywy w PE na rzecz ograniczenia protekcjonizmów stosowanych przeciwko polskim przedsiębiorstwom w takich krajach jak Rumunia, Słowacja czy Węgry. Wspomniał również o swoich interwencjach wobec takich krajów jak Francja i Niemcy, jeśli chodzi o obronę interesów polskich firm transportowych.

Jest dobrze, ale nie beznadziejnie – stwierdził poseł Adam Szejnfeld odpowiadając na pytanie dotyczące stanu polskiej gospodarki. Ostatnie dane GUS, zwłaszcza dotyczące przemysłu, budownictwa i inwestycji, nie mogą nastrajać optymistycznie. Huśtawka nastrojów dotycząca ciągle sprzecznie podawanych przez przedstawicieli rządu propozycji i pomysłów gospodarczej legislacji, niepewność podatkowa oraz wiele innych czynników niewątpliwe nie może budzić odwagi do podejmowania ryzyka biznesowego i podejmowania planów inwestycyjnych. Z tych powodów większość przedsiębiorców zamraża swoje aktywa w bankach i innych instytucjach finansowych, inni natomiast na wszelki wypadek przenoszą siedzibę swojej działalności za granice. Rząd z jednej strony deklaruje bowiem pomoc i wsparcie dla firm, w tym z sektora MŚP, ale z drugiej strony co rusz słyszymy głosy gróźb i oszczerstw wobec przedsiębiorców podobne do tych, jakie znamy z czasów PRL. To wszystko powoduje niepewność i brak stabilizacji, co nie służy podejmowaniu i wykonywaniu działalności gospodarczej na własne ryzyko i na własny rachunek – mówił poseł Szejnfeld.

Podczas spotkania nie zabrakło również rozmowy na temat sytuacji gospodarczej w Unii Europejskiej, Europie i na świcie, zwłaszcza w USA w kontekście wyników ostatnich wyborów prezydencjach. Rozmawiano też na temat globalizacji i jej pozytywnych skutków dla rozwoju nie tylko gospodarczego, ale i społecznego na świcie. Szczególnie w tym aspekcie poruszono kwestie związane z umowami CETA i TTIP.

***

Łódzki Salon Gospodarczy jest inicjatywą mającą na celu podniesienie świadomości uczestników w obszarze funkcjonowania gospodarki. Inicjatorka Salonu, Bożena Ziemniewicz (Radna Sejmiku Województwa Łódzkiego, Wiceprzewodnicząca Rady Gospodarczej Województwa Łódzkiego, aktywnie działająca na rzecz wzmocnienia samorządu gospodarczego) wychodząc naprzeciw zapotrzebowaniu społecznemu i mając na uwadze uwarunkowania nowego okresu programowania pomocy unijnej na lata 2014-2020, wraz z Łódzką Agencją Rozwoju Przedsiębiorczości rozpoczęła realizację autorskiego projektu pod nazwą ŁÓDZKI SALON GOSPODARCZY. Łódzki Salon Gospodarczy zaproszenia kieruje do polityków, ekonomistów, finansistów, przedsiębiorców, samorządowców i wszystkich, którym nie jest obojętna rzeczywistość gospodarcza kraju i regionu łódzkiego.


0 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *