http://portalwiedzy.onet.pl

O metodach nauczania
Która metoda najlepsza?


Obok tradycyjnych kursów szkoły językowe występują z nowymi propozycjami. Chcą lepiej niż dotychczas odpowiedzieć na zapotrzebowania swoich klientów. Szukają też takich metod, które pozwolą na szybsze i pewniejsze osiągnięcie celu.

Obok tradycyjnych kursów szkoły językowe występują z nowymi propozycjami. Chcą lepiej niż dotychczas odpowiedzieć na zapotrzebowania swoich klientów. Szukają też takich metod, które pozwolą na szybsze i pewniejsze osiągnięcie celu; czyli pewność i swoboda w posługiwaniu się językiem obcym, zwłaszcza w pracy. 

Wśród nowych propozycji wyróżniają się szkolenia intensywne – większa ilość nauki w krótkim czasie w małej grupie sprzyja szybki postępom. Na uwagę zasługują oferty indywidualnej pracy z lektorem. Doświadczenie pokazuje, że są one efektywne – skuteczniejsze nawet od kursów wyjazdowych za granicą.

Do tej pory w szkołach podstawowych czy liceach stosuje się metodę klasyczną. Nauczanie  jest oparte na zapamiętywaniu gramatyki i słownictwa. Uczniowie tłumaczą teksty na język ojczysty oraz piszą wypracowania w języku obcym. W tym przypadku jak i w innych jak najwięcej kontaktu z językiem – to najważniejsza zasada w przyswajaniu materiału. Im bardziej różnorodny kontakt tym lepiej. Możesz stosować najróżniejsze metody - czytanie książek, oglądanie filmów w wybranej wersji językowej, tłumaczenie piosenek, naukę dialogów, pisanie tekstów (listów) w danym języku. Każda forma kontaktu z językiem jest pożyteczna, bo utrwala i poszerza zdobyte umiejętności.

Czasem warto sięgnąć po niekonwencjonalne metody nauczania języków obcych. Oto kilka z nich.


                                                       ***

Metoda Helen Doron 
 
Helen Doron Early English to prosta i naturalna metoda nauczania języka angielskiego, odpowiednia dla każdego dziecka.

Polega na wykorzystaniu unikalnej umiejętności dziecka do przyswajania języka. Pozwala na uczenie się do dziesięciu razy szybciej niż na przeciętnych kursach. Zajęcia mają formę przyjazną dziecku, są pełne zabaw, gier i piosenek.

Od 1985 roku metoda Helen Doron naśladuje sposób, w jaki dzieci poznają swój język ojczysty. Maluchy mają kontakt z językiem na co dzień, osłuchują się z nim, a każda próba powiedzenia czegoś czy wykazanie zrozumienia sprawia, że rodzice lub inne bliskie osoby chwalą dziecko, a ono czuje satysfakcję z dokonanego postępu. Cena: 100-150 zł miesięcznie.

                                                       ***

Metoda Callana

Metoda Callana opiera się na ciągłej gotowości do udzielania odpowiedzi na szybko zadawane pytania. Lektor wymawia nowe słowo, uczeń je słyszy i powtarza odpowiadając na pytanie lektora, później poznaje jego pisownię podczas czytania, a w końcu uczy się jego pisowni podczas dyktanda. Metoda ta jest najlepsza wszystkich, którzy chcą jak najszybciej nauczyć się płynnie mówić. Oryginalny system powtórek w czasie zajęć sprawia, że zapamiętuje się całe zadania. Metoda ta zyskała pozytywne opinie wśród autorytetów zajmujących się nauczaniem języka angielskiego. Po 240 godzinach osiągnięty poziom umożliwia zdanie FCE. Cena jednej lekcji: 12–30 zł.

                                                       ***

Metoda Berlitza

Metoda Berlitza kładzie szczególny nacisk na konwersację. Nauczyciel mówi tylko po angielsku i nie ma odrębnych lekcji poświęconych zasadom gramatycznym. Metoda uczy poprawnej konwersacji zakładając, że jeśli nauczysz się swobodnie mówić w obcym języku, będziesz znał też jego gramatykę. Uczniowie poznają i utrwalają słowa i wyrażenia w podobny sposób, w jaki dzieci uczą się mówić. Metodę stosują tylko szkoły Berlitza. Cena: około 1500 zł za semestr w grupie 7-10 osób.


                                                       ***

Metoda SITA

W metodzie SITA podstawą jest relaks. System SITA, podobnie jak inne metody oparte na superlearningu, działają równolegle na dwóch poziomach - świadomości i podświadomości. Autorzy tej metody stworzyli urządzenie (maska z czujnikiem oddechu), wprowadzające w stan alfa, który w warunkach naturalnych osiąga się tuż przed zaśnięciem oraz tuż po przebudzeniu. Podobno ucząc się w ten sposób możemy w ciągu 44 godzin nauki opanować ok. 1200 nowych słów i zwrotów. Cena: około 1200 zł za kursu zawierający półroczny zakres materiału.


                                                      ***

Metoda Total Immersion

Metoda dla potrzebujących błyskawicznie opanować język obcy, a posiadających mało czasu. „Całkowite Zanurzenie” (ang. Total Immersion) to bardzo intensywne zajęcia konwersacyjne, trwające cały dzień – 12 lekcji dziennie od godz. 8.00 do 17.00, w tym lunch. Masz wtedy stały kontakt z językiem podczas zajęć, przerw i posiłków. Cały czas, robisz szybkie postępy w nauce. Kurs trwa od jednego do sześciu tygodni. Cena: od 8 000 zł za tydzień (szkoła Berlitz).


                                                      ***

Metoda Wilka

Jest to metoda języka mówionego polegająca na uczeniu się na własnych i cudzych błędach. Zajęcia trwają 90 minut. W grupie są cztery osoby, a każda z nich ma wypowiedzieć około 300 zdań. Podobno z takich zajęć zapamiętuje się około 60 procent materiału. Podczas lekcji uczniowie muszą wyłapywać błędy kolegów i poprawiać ich. Podobno zaczynając naukę od najniższego poziomu można opanować język w ciągu dwóch lat. Cena: 85 zł niezależnie od liczby osób im większa grupa, tym tańsza lekcja.


                                                      ***

Metoda holistyczna
Integracja przekazu na trzech poziomach świadomości: intelektualnym, emocjonalnym i fizycznym. Integruje naukę języków obcych z treningiem motywacyjnym i technikami przyspieszonej nauki. Wykorzystuje wyniki wieloletnich światowych badań nad potencjałem mózgu i inteligencją złożoną. Cena: około 1000-1500 zł rocznie.


                                                      ***

Świeżym pomysłem jest nauka za pośrednictwem sms-ów. Kurs zamawia się wysyłając sms-a i otrzymuje się codziennie sms-em przez 30 dni porcję słówek do nauczenia. Każdy znajdzie coś dla siebie np. dla zabieganych biznesmenów przygotowano słownictwo z zakresu marketingu, ekonomii itp. Cena: około 11 zł za 1 sms (30 słówek).

Do tej pory nie wynaleziono uniwersalnej metody nauki języka dla wszystkich. Pamiętaj, że nauka będzie bardziej skuteczna jeśli sprawi ci przyjemność.

Oto co na ten temat ma do powiedzenia Zuzanna jedna z klientek szkół językowych, która stosowała już kilka metod nauczania: „Uważam najlepszą metodą nauki języka jest metoda tradycyjna zwłaszcza lekcje prywatne. Ucząc się języka angielskiego uczęszczałam na różnego rodzaju kursy metodą SITA, Callana, oraz na tradycyjne. Po półtorarocznym uczęszczaniu na kurs Callana byłam znudzona tą metodą. Natomiast dzięki relaksowi metodą SITA podreperowałam swoje nadszarpnięte nerwy, ale nie znajomość języka. Stan relaksu rzeczywiście łagodzi objawy stresu i zmęczenia ale nic poza tym. W głowie pozostaje tylko kilka zwrotów i za mało gramatyki. Tylko dzięki prywatnym zajęciom i systematycznej codziennej nauce zdałam egzamin FCE.”


Coraz częściej korzystamy z metod jakie stwarzają nam nowoczesne technologie. Materiały on-line są zazwyczaj dodatkiem i uzupełnieniem kursu prowadzonego w grupie. Jednak coraz więcej ćwiczeń uczestnicy wykonują zdalnie – uczy to ich zwłaszcza samodzielności; pozwala na większą swobodę i niezależność. To ty decydujesz kiedy i gdzie się uczysz.